Ligipääsetavus Pärnu Muuseumis
ASUKOHT JA LIGIPÄÄS
Muuseumihoone
Pärnu Muuseum asub Pärnu südalinnas, aadressil Aida 3. Muuseumihoone asub Pika tänava ja Pärnu jõe vahelises kvartalis Pärnu Kontserdimaja kõrval. Muuseumist jõe pool on Aida tänav, teisel pool Põhja tänav.Muuseumi massiivse ristkülikukujulise hoone tunned ära valge värvi ja beežide aknaluukide järgi. Muuseumi ees on ka must post muuseumi logoga, ukse kõrval seinal lipud, ukse kohal silt „Muuseum“ ning katusel mõne näituse bänner.
Pärnu Muuseum on läbi aasta avatud teisipäevast pühapäevani 10.00-18.00, suveperioodil (tavaliselt 20.06-20.08) 10.00-19.00.
Saabumine ja parkimine
Meie juurde saab tulla liinibussiga, autoga, jalgrattaga või jala.Liinibussiga tulles välju Pärnu bussijaama või Endla Teatri peatuses. Endla Teatri peatus on pisut lähemal, kuid ka bussijaamas väljudes ei ole meieni rohkem kui 5-7 minutit. Endla Teatri peatuses väljudes keera vasakule või paremale, et mööduda sinu ees asuvast suurest hoone taha ulatuvate külgtiibadega elu- ja ärihoonest ning selle taga asuvast väiksemast hoonest. Muuseumihoone jääb nüüd Sinu ette. Bussijaamast tulles liigu Martensi hoone ja Port Artur 1 kaubanduskeskuse hoone vahelt mööda Ringi tänavat otse edasi kuni Aida tänavani, keera vasakule üle ülekäiguraja, liigu üle Martensi väljaku ja läbi Pärnu Keskuse galerii mööda Aida tänavat edasi kuni muuseumihooneni.
Jalgratta saad lukustada muuseumihoone ja Aida 5 hoone vahel oleva jalgrattahoidiku külge. Teine jalgrattaparkla asub teisel pool muuseumihoonet parkla ees, hoone nurgal.
Autoga tulles saab muuseumile ligi Laialt tänavalt Põhja tänavale keerates. Põhja tänav on ühesuunaline.
Parkida saab muuseumi parklasse, mis asub Põhja tänaval muuseumi läänepoolsel küljel. Parklas on 7 kohta, millest kõige vasakpoolseim on tähistatud parkimiskoht erivajadustega külastajale.
Pargi auto ning küsi muuseumi kassast koos piletiga parkimiskaart, mis tuleb esimesel võimalusel auto esiklaasi alla armatuurlauale asetada. Meie parklas saad parkida saad kuni 2 tundi. Kui muuseumi parklas pole ruumi, võib parkida Laia või Põhja tänava äärde vastavalt liikluseeskirjadele kuni üks tund tasuta või samadel tingimustel Pärnu Kontserdimaja esises parklas.Grupid saavad bussi külastuse ajaks parkida kontserdimaja vastas asuva Põhja tänava paremasse äärde.
Muuseumisse sisenemine
Muuseumil on kaks klaasustega sissepääsu, mis on avatud muuseumi lahtiolekuaegadel. Mõlemad sissepääsud on ratastooli ja lapsevankriga ligipääsetavad. Ustel puuduvad rõhtkäepidemed.Peauks asub Aida tänava pool. Ratastooliga või lapsevankriga tulles kasuta pigem seda sissepääsu, sest see asub tänavaga samal tasapinnal.
Aida tänav on plaaditud ja sillutatud jalakäijate tänav, mis näeb välja nagu väljak. Platsil on puhkamiseks mõeldud seljatoeta pingid, nende kõrval suured lillepotid. Muuseumi parkla ja ukse vahel kasvavad mõned ehispuud ning mõlemal pool ust on mõned lillepotid. Jõulude ajal võib uksest paremal olla ka suur kuusepuu. Uks ei avane automaatselt, vaid tõmmates, suunaga vasakule ja välja. Kui vajad ukse avamisel abi, helista julgelt muuseumi külastusjuhile muuseumikassasse, telefonile +372 443 0585. Enamasti on muuseumi fuajees abiks ka turvatöötaja.Peauksest sisse tulles on põrandal porivaip. Otse ees näed klaasi taga suurt koge pardatükki. Liigu mööda porivaipa vasakule kuni turismiinfo riiuliteni, seejärel keera paremale ning liigu põrandal oleva noole suunas otse u 6 meetrit, seejärel keera vasakule, enda ees näed muuseumi kassat.
Teine sissepääs asub täpselt muuseumi vastasküljel, Põhja tänava pool. Põhja tänava ääres, muuseumi poolses küljes on plaaditud jalgtee. Muuseumi klaasukseni pääseb mööda lauget katusealust plaaditud kaldteed, mille pikkus on u 6 meetrit. Uks avaneb tõmmates, suunaga paremale ja välja. Uksest läbi, satud muuseumi fuajeesse. Liigu mööda kaldteed u 6 meetrit otse edasi. Sinust vasakule jääb muuseumi klubiruum, mis on kasutuses rendi- ja sündmusruumina ja mille uks on enamasti suletud. Sinust paremale jääb invalift. Invalifti kandevõime on 300 kg. Otse ees on trepp alla, millel on 12 astet. Trepist alla tulles satud täpselt sinna, kuhu ka peauksest sisenedes. Invaliftist väljudes keera vasakule ja liigu samuti peaukseni. Võid keerata aga ka paremale ning liikuda ümber koge pardatüki üle klaaspõranda selle vastasküljeni, kus näed paremal kassat.
Muuseumi kassas ootab Sind külastusjuht, kelle tunned ära musta nimesildi järgi. Külastusjuht aitab Sind õige pileti valikul ja tutvustab olemasolevaid näituseid ning pakkumisi. Temalt saab küsida ka täiendavaid küsimusi muuseumi ekspositsioonide kohta.
Muuseumist väljumine
Muuseumist pääseb välja tuldud teed pidi.MUUSEUMI VASTUVÕTUALA
Muuseumisse on oodatud pimeda juhtkoer ja eelneval kokkuleppel kotis olev väike sülekoer. Teised lemmikloomad ei ole muuseumisse lubatud.Muuseumi vastuvõtuala ning püsiekspositsiooniga saab eelnevalt tutvuda meie kodulehel oleva virtuaaltuuri abil: https://www.parnumuuseum.ee/parnu-muuseum
Hetkel puudub Pärnu Muuseumis silmusvõimendi, liftides puudub häälteavitus.
Palu muuseumis liikumisel vajadusel julgelt abi muuseumi kassas olevalt külastusjuhilt või ekspositsiooniruumides viibivalt turvatöötajalt. Üldjuhul räägib muuseumi külastusjuht eesti ja inglise keelt, erandjuhtudel ka vene ja soome keelt. Meie turvatöötajad räägivad kõik ka vene keelt.
Piletid
Puudega kuni 16-aastasele isikule ning tema saatjale ja sügava puudega 16-aastasele ja vanemale isikule ning tema saatjale on muuseumikülastus tasuta. Õigust soodustusele saab tõendada puudega isiku kaardiga.Lisaks saavad muuseumi priipääsme 8-aastased ja nooremad lapsed, okupatsioonirežiimide poolt represseeritud isikud (ReprS § 7, lg 1, p 3), Eesti Kaitseväe ajateenijad, Pärnu Giidide Ühingu ning Eesti Giidide Liidu liikmed ning muuseumi giidikoolituse läbinud giidid, Eesti Muuseumiühingu liikmed, ICOM liikmed, ajakirjanikud eelneval kokkuleppel, üks õpetaja/giid iga 11 õpilase/turisti kohta, Muuseumikaardi omanikud.
Sooduspileti saab vastava dokumendi esitamisel lunastada pensionär, õpilane, ISIC või ITIC kaardi omanik.
Muuseumipiletiga pääsed vaatama kõiki näitusi. Septembrist aprillini on võimalik muuseumist osta ka eraldi pilet ainult ajutiste näituste korrusele.
Garderoob
Ülerõivaste
jaoks on muuseumi kassast paremal tualettide ees asuv garderoob. Vajadusel
aitab muuseumi külastusjuht rõivad riidepuudele riputada. Isiklikud asjad
tuleks näitusesaali kaasa võtta, suuremahulised kotid saab külastusjuhi või
turvatöötaja abil jätta lukustatud kappi.
Tualettruumid ja invatualett
Vastuvõtualal, kohe garderoobi kõrval, asub tualettruum kahe kabiiniga ning eraldi sissepääsuga invatualett.Vasakul pool asuva tualettruumi uks avaneb välja vasakule. Eesruumis paremal on valamu. Kabiinide uksed avanevad samuti välja. Vasakpoolse kabiini uks avaneb vasakule, parempoolse kabiini uks paremale välja.
Invatualeti uksel puudub rõhtkäepide. Uks avaneb välja paremale.
Muuseumi vastuvõtukorrusel asuvate tualettruumide tuled tuleb põlema panna ja kustutada lülititest, mis asuvad uste kõrval väljapool tualettruume.
Tualetid asuvad ka muuseumi 3. korrusel. Liftist väljudes keera paremale ja mine ümber nurga. Vasakpoolne on naiste tualett. Uks avaneb paremale välja. Meeste tualettruum on parempoolne. Uks avaneb vasakule välja. Mõlemas ruumis saab tule põlema panna ning enne lahkumist kustutada lülitist, mis asub ruumis sees valamute pool.
3. korrusel invatualett puudub.
Pood
Muuseumikassast teisele poole jääb samal tasapinnal asuv muuseumipood. Vajadusel aitab müüdavaid tooteid tutvustada muuseumi külastusjuht.EKSPOSITSIOONIGA TUTVUMINE
Pärnu Muuseumis on kaks näitusetsooni. Muuseumi saalides ning erinevate korruste vahel on võimalik liikuda ratastooliga.Püsiekspositsioon algab fuajeest. Keset fuajeed on paigutatud klaasi taha keskaegse koge pardatükk, mida saab vaadelda neljas küljest. Klaaspõranda all on eksponeeritud kunagise linnavärava ja müüri varemed. Klaasi peal võib seista ja kõndida.
Näoga kassa poole seistes, enne poodi, viib vasakule suunduv lauge kaldtee hoone maa-alusele korrusele. Tee suundub otse alla, keerab paremale ja veelkord paremale, tehes ringi ümber muuseumipoe. Tee lõppeb vasakule jääva püsiekspositsiooni esimese ehk kiviaja saaliga.Järgmisest näitusesaalist saab edasi liikudes läbi saali paremal pool asuvate kangasiiludest kardinate ning trepist üles. Trepikäik on hämar. Trepil on 10 astet, milles viimased kolm teevad pöörde vasakule.
Ratastooli või lapsevankriga mine näitusesaali vasakusse serva ja vaata läbi kangasiiludest kardina. Enda ees paremal näed invalifti tellimise nuppe. Invalifti kandevõime on 300 kg.
Satud hämarasse, kerge põrandakaldega kinosaali, kus on võimalik vaadata ringvaadet Pärnu ajaloost. Ekspositsioon jätkub kinosaalist läbi minnes ja viib edasi paremale.
Püsiekspositsioon lõppeb lifti juures. Liftist paremal viib 9 astmega trepp sind tagasi fuajeesse.
Fuajeesse tagasi saad ka liftiga, vajutades 0-korruse nuppu.
3. korruse ajutiste näituste saali pääseb vaid liftiga vastuvõtukorruselt või püsiekspositsiooni lõpust (vajuta 3. korruse nuppu). Ajutiste näituste saal on ühetasandiline. Seal võib olla eksponeeritud mitu näitust.
Näitustega tutvumine
Muuseumi stendide tekstid on eesti ning inglise keeles, filmidel on inglise keelsed subtiitrid.
Ajutistel näitustel võivad olla saadaval tõlked ka vene, soome jm keeltes.
Taktiilsed tekstid hetkel puuduvad.
Püsiekspositsiooniga tutvumiseks saab muuseumi kassast paluda vene keelset audiogiidi.
Muuseum pakub ekskursioone ja elamusprogramme kõigile vanusegruppidele, tellitavad keeled on eesti, inglise, vene, soome, saksa, prantsuse, rootsi ja jaapani keel. Ekskursioonide tellimiseks kirjuta visit@pernau.ee.
Haridusprogramme pakume eesti keeles, mõningaid programme ka vene keeles. Haridusprogrammide tellimiseks kirjuta haridus@pernau.ee.
TAGASISIDE
Pärnu Muuseum tegeleb ligipääsetavuse parendamisega pidevalt ning Sinu tagasiside on väga oodatud!Ootame Sinu ettepanekuid ja mõtteid aadressil visit@pernau.ee
või meie tagaside ankeedi kaudu:
https://www.parnumuuseum.ee/tagasiside