2020. aasta 28. novembril avas SA Pärnu Muuseum 15. sajandil rajatud keskaegsete linnakindlustuste nurgatornis ehk Punases tornis väikese, aga innovatiivse külastuskeskuse. Pärnu vanimas säilinud hoones asuva muuseumifiliaali eesmärk on tutvustada Pärnu paikkonna ajalugu, eelkõige aga keskaegset Uus-Pärnu linna, millest tänasesse linnapilti ongi jäänud vaid torn ise.
Väärika hoone ajalugu on kirju: kuussada aastat tagasi vangi- ja kaitsetornina ehitatud hoone on viimase saja aasta jooksul kasutuses olnud nii laohoone, kui ka linnaarhiivina. Kohalikud mäletavad seda ka kui mitmete kultuuriasutuste peatuspaika. Täies mahus võeti Punane torn aga kasutusele alles nüüd.
Punase torni püsiekspositsioon on jaotunud torni kolmele säilinud korrusele.
Torni vastuvõtukorrusel tutvustab muuseumi külastusjuht Punast torni sellisena, nagu ta võis välja näha 15. sajandil, vahetult pärast valmimist.
Seejärel saab torni pööningul asuvas ringpanoraamkinos vaadata 10-minutilist animafilmi, mis jutustab paikkonna ajaloo alates viimasest jääajast.
Punase torni hoovist ning torni teiselt korruselt leiab keskaegse Uus-Pärnu linna maketi ning vitriininäituse "Kirik, kõrts ja kapsamaa", mis tutvustab keskaegse Uus-Pärnu linnaelaniku argipäeva.
osta piletid eelmüügist
Kui eelmüügis sobivat kuupäeva ja aega ei leidu, kirjutage:
visit@pernau.ee.
Tähelepanu!
Keskaegse torni arhitektuur seab olulisi piiranguid ligipääsetavusele. Soovitame olla enne piletiostmist veendunud, et kitsad ja järsud trepid ning kõrged lävepakud Punase torni külastamisele takistuseks ei saaks.
Loe ligipääsetavuse kohta rohkem SIIT.
Grupiga on kitsas keskaegses tornis juhendajata liikumine parasjagu keerukas ning torni lood võivad jääda tähelepanuta. Seetõttu soovitame tellida külastuse ajaks GIIDITEENUS või HARIDUSPROGRAMM, mida pakume nii tornis sees kui linnaruumis.
Torni 2. ehk seminarikorrus sobib seminaride, ettekannete, koosolekute, infopäevade, vastuvõttude, sünnipäevade, kultuuriürituste korraldamiseks kuni 20 inimesele. Inspireeriv keskkond ja eriline atmosfäär võimaldab luua torni II korrusel väga omanäolisi sündmuseid.
Torni HOOVIGALERIIS saab tutvuda stendinäitusega kohalikust ajaloost. Hoovinäitus on tasuta ja avatud uudistamiseks siis kui torni väravad on lahti.
Stendidel nähtavaid esemeid saab uudistada Punases tornis sees.
Hoovist leiab ka keskaegse VESKIMÄNGU tänapäevase üleelusuuruses koopia, mida võib mängida täiesti tasuta. Palume vaid panna mängunupud pärast lõpetamist tagasi kastidesse.
Mängu juhendi leiab müürilt, tõlked mängunuppude kastidest.
Vaata Punase torni lahtiolekuaegasid ja piletihindasid SIIT.